ԻԶԱԲԵԼ ԱԲԳԱՐՅԱՆ Հանձնաժողովի Նախագահ
1994-1999 - Երևանի պետական համալսարան, Իրավագիտության ֆակուլտետ, իրավաբանի որակավորում։
2009 - Թաֆթսի համալսարանի Ֆլեթչերի դիվանագիտության և իրավունքի դպրոց, «Միջազգային հանրային իրավունքի և իրավագիտության ուսումնասիրություն» դասընթաց։
2020-2022 - Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարան, Հանրային առողջության ֆակուլտետ, Բուժհաստատությունների կառավարման բիզնես վարչարարության մագիստրոսի որակավորում:
Աշխատանքային գործունեությունը
1999-2000 - Պետական եկամուտների նախարարություն տարածաշրջանային մաքսատների և մաքսային կետերի աշխատանքների կազմ-տեսչական վարչության մաքսային եկամուտների պլանավորման և վիճակագրության բաժնի տեսուչ։
2000-2001 - Պետական եկամուտների նախարարության մաքսային վարչության վիճակագրության և եկամուտների հաշվառման բաժնի տեսուչ։
2002-2005 - ՀՀ առողջապահության նախարարության ՊՀՀՏ Երևանի Նոր Նորք և Ավան տարածքային կենտրոնի գլխավոր մասնագետ-իրավախորհրդատու։
2005-2006 - ՀՀ առողջապահության նախարարության ՊՀՀՏ Երևանի Նոր Նորք և Ավան տարածքային կենտրոնի իրավախորհրդատու։
2006-2011 - ՀՀ առողջապահության նախարարության աշխատակազմի իրավական ապահովման բաժնի պետ։
2011-2017 - ՀՀ առողջապահության նախարարության աշխատակազմի իրավաբանական վարչության պետ։
2017-ցայսօր - Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի ռեկտորի խորհրդական։
2017 - Կալանավորված անձանց և դատապարտյալների առողջության պահպանման ոլորտի իրավունքների վերաբերյալ ուղեցույցի մշակման գծով ազգային փորձագետ, Եվրոպայի խորհուրդ։
2017 - Հաշտարարի էթիկայի կանոնների և հաշտարարների կարգապահական (վարքագծի) հանձնաժողովի գործունեության ընթացակարգի նախագծերի մշակման գծով ազգային փորձագետ, Եվրոպայի խորհուրդ։
2017 – Անչափահաս և կին դատապարտյալների բժշկական ծառայությունների ապահովման ստանդարտ գործողության ընթացակարգերի, արձանագրությունների ընթացակարգի մշակման գծով ազգային փորձագետ, Եվրոպայի խորհուրդ։
2018 - Երեխայի լավագույն շահերի ոլորտը կարգավորող օրենսդրության մշակման գծով փորձագետ (ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամ, ՀՀ արդարադատության նախարարություն)։
2018 - ՀՀ արդարադատության նախարարության «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի արդյունավետ կառավարման մոդելի երաշխավորությունների և ներքին փաստաթղթերի մշակման գծով ազգային փորձագետ, Եվրոպայի խորհուրդ։
2018 - Քրեակատարողական հիմնարկներում հոգեբուժական բժշկական ծառայությունների ոլորտը կարգավորող օրենսդրության մշակման գծով ազգային փորձագետ, Եվրոպայի խորհուրդ։
2018 - Քրեակատարողական հիմնարկներում բժշկական ծառայությունների ոլորտը կարգավորող օրենսդրության մշակման գծով ազգային փորձագետ, Եվրոպայի խորհուրդ։
2018 - Քրեակատարողական հիմնարկներում հիվանդանոցային բժշկական ծառայությունների արդիականացման ուղղված միջոցառումների վերաբերյալ զեկույցի նախապատրաստման գծով ազգային փորձագետ, Եվրոպայի խորհուրդ։
2019 - Երեխայի բռնության դեմ պայքարի ազգային ծրագրի նախագծի մշակման գծով իրավական փորձագետ (ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամ, ՀՀ արդարադատության նախարարություն)։
2020 - «Մարդու իրավունքներ և կանայք Հայաստանի զինված ուժերում» ծրագրի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի զորամասերում ստեղծված կանանց խորհուրդների գործունեության օրինակելի աշխատակարգը և կանանց խորհուրդների գործունեության խնդիրների ապահովմանն ուղղված միջոցառումների (աշխատանքների) ընդհանուր բնութագրերը սահմանող իրավական ակտ նախագծող ազգային փորձագետ, Եվրոպայի խորհուրդ։
2020 - «Մարդու իրավունքներ և կանայք Հայաստանի զինված ուժերում» 2-րդ փուլ ծրագրի շրջանակում զինծառայողների առողջապահական և սոցիալական իրավունքների ոլորտը կարգավորող օրենսդրության վերլուծության գծով ազգային փորձագետ, Եվրոպայի խորհուրդ։
2020-ցայսօր – «Մարդու իրավունքների պաշտպանություն կենսաբժշկության մեջ I-II» ծրագրերի ազգային փորձագետ, ծրագրերի՝ բժշկական էթիկայի և էթիկայի հանձնաժողովների մասով եվրոպական
ստանդարտների ներդրման մասով միջազգային փորձագետ, Եվրոպայի խորհուրդ։
2020-2022 - Պետության կողմից մատուցող ծառայությունների օպտիմալացման մասով իրավական փորձագետ, Ավենյու Քընսալթինգ Գրուպ։
2022 - դասընթացավար, «Առողջապահության ոլորտում իրավական կառավարումն ու բուժաշխատողների իրավունքների պաշտպանությունը» հավաստագրային ծրագիր, «Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարան» հիմնադրամ։
2022-2023 - ԱՄՆ ՄԶԳ «Հայաստանի բարեվարքություն» ծրագրի իրավական փորձագետ, «Դեքսիս ինտերակտիվ ինքորփորեյթիդ» հայաստանյան մասնաճյուղ։
Այլ տվյալներ
Ներկայում Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի կարգապահական հանձնաժողովի անդամ է:
Հրապարակումներ
2017 - Ուղեցույց կալանավորված և ազատազրկման դատապարտված անձանց առողջապահական իրավունքների և դրանց իրացման մեխանիզմների վերաբերյալ-Իզաբել Աբգարյան, Ռոզա Բաբայան, Սուրեն Քրմոյան, Դիանա Ղազարյան, Արփինե Սարգսյան, Շուշանիկ Ղուկասյան
https://rm.coe.int/guidelines-health-rights-for-prisoners/168077c0bc
2018 - Զեկույց քրեակատարողական համակարգի հիվանդանոցային ծառայությունների արդիականացման արդյունավետ մոդելների առաջարկման նպատակով իրականացված գնահատողական առաքելության արդյունքների վերաբերյալ, Ռոզա Բաբայան, Իզաբել Աբգարյան, Յորք Փոնթ